Odmiennie do większości krajów europejskich na Jamajce, jak w wielu innych byłych kolonii brytyjskich, obowiązuje ruch lewostronny – przepisy ruchu drogowego nakazujące pojazdom poruszanie się w pobliżu lewej krawędzi jezdni. Wyprzedzanie zasadniczo odbywa się po prawej stronie pojazdu wyprzedzanego, a ronda objeżdża się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Inna jest również konstrukcja samochodów: kierownica w samochodach przeznaczonych do ruchu lewostronnego znajduje się z prawej strony samochodu, bliżej osi drogi. Poza tym asymetryczne światła mijania kierują snop światła tak, by doświetlał on lewą stronę drogi.

Na wyspie kursują autobusy różnego standardu oraz taksówki, ale nie są oznakowane. Nie ma tez klasycznych postojów taksówek. Chcąc podróżować w ten sposób zatrzymujemy się przy drodze,
a przejeżdżający kierowca zwolni i zapyta czy chcemy się z nim zabrać. Dobrze jest negocjować cenę zanim wsiądzie się do pojazdu. 

Zdecydowanie jest to niezwykłe przeżycie, z wielu względów. Na przykład gdy podczas trasy kierowca taksówki zabiera po kolei wszystkich oczekujących. Finalnie, auto mieści zdecydowanie więcej osób niż przewiduje producent, ale żaden z pasażerów nie skarży się na ciasnotę i bliskość innych w upalne dni. Relatywnie takie podróżowanie jest jednak stosunkowo drogim środkiem transportu.

Dlatego warto wynająć samochód albo rower czy moped i w ten sposób zwiedzać wyspę. Podróżując
z nami macie Państwo zapewniony transport busem lub autem osobowym z kierowcą. 

Drogi są w złym stanie, kręte dziurawe i wolne, jazda bywa niebezpieczna. Często okazuje się że dłuższą trasa do tego samego miejsca będzie znacznie szybsza ze względu na lepszą jakość dróg. 

Częsty widok to stado krów lub kóz przechadza się środkiem jezdni, w nocy może się na nich akurat odbywać impreza typu „street party”. Jamajscy kierowcy jeżdżą bardzo szybko pomimo fatalnych dróg, nie zapinają pasów, często jeżdżą po spożyciu alkoholu. 

Jamajscy kierowcy wypracowali swoisty język komunikacji, klakson podczas  jazdy jest w stałym użyciu, trąbienie może oznaczać każdy komunikat np. „uwaga”, „yah mon”, „dzięki”, awaryjne światła to znak że zwierzęta na drodze lub inne niebezpieczeństwo, są znaki na policje i na zaczepki dziewczyn spacerujących poboczem.

Chcę też podkreślić wysoki kunszt Jamajskich kierowców prowadzących auta, również te ciężarowe pełne np. owoców, po krętych, obudowanych wysokim murkiem z kamieni drogą do rezerwatu w Górach Błękitnych. Niektóre drogi w Górach Błękitnych są nieprzejezdne po dłuższym deszczu – jest wiele miejsc gdzie rzeki przepływają bezpośrednio przez drogę i nie ma mostu. 

Zastanawiało mnie skąd ta odmienność zasad ruchu. Wytłumaczeń jest wiele. Niezależnie jednak od tego, kiedy i przez kogo wprowadzona, zasada ta jest konsekwencją faktu, iż tak piesi, jak i konni podróżni, posługujący się w walce bronią trzymaną (w zdecydowanej większości, ok. 90% ludzi) w prawej ręce, mogli szybciej uniknąć niespodziewanego ataku ze strony zbliżającej się z przeciwka osoby, znajdując się po lewej stronie drogi. Po więcej historii i teorii jej pochodzenia odsyłam do wikipedii.

Dziś jedynie spotkać można czasem wolno wędrującego rasta z maczetą na ramieniu..